BLOG

Odszkodowanie dla leasingobiorcy z Vat – uchwała SN

odszkodowanie dla leasingobiorcy

Od kilku lat ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania dla leasingobiorcy o kwotę Vat, którą muszą zapłacić za naprawę pojazdu. Leasingobiorca likwidując szkodę z OC sprawcy kolizji miał problem z odzyskaniem podatku vat lub też chociaż jego części 50%. Ubezpieczyciele wyszli z założenia, że skoro pojazd jest własnością firmy leasingowej, a ta z kolei ma prawo odliczyć pełny vat, to nie muszą płacić tego vatu leasingobiorcom, nawet jeżeli koszty naprawy były pokrywane przez leasingobiorcę.

Odszkodowanie z oc z vatem, czy bez vatu?

W związku z problemami, jakie na tym tel występowały od kilku lat jedna z firm postanowiła skierować sprawę do sądu. W wyniku kolizji jej samochód został uszkodzony, a po naprawie musiała zapłacić podatek vat, który tylko w 50% mogła odliczyć. Drugie 50% vatu to szkoda jaką leasingobiorca poniósł, i o którą zwrócił się o zapłatę do ubezpieczyciela. Ten jednak odmówił wypłaty, twierdząc, że auto jest w leasingu i właściciel – leasingodawca może odliczyć vat w całości. Sąd I instancji uznał roszczenie i nakazał ubezpieczycielowi zapłatę podatku vat. Ten złożył apelację do sądu II instancji, który wobec wątpliwości prawnych skierował sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy stwierdził, że odszkodowanie dla leasingobiorcy z VAT-em.

Dnia 11.09.2020r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sygn. III CZP 90/19, w której na pytanie sądu II instancji:

Czy odszkodowanie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych należne leasingobiorcy pojazdu, który zlecił wykonanie naprawy powypadkowej, a któremu przysługuje na podstawie art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późniejszymi zmianami ) prawo do odliczenia wyłącznie 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, obejmuje podatek VAT w części, w jakiej leasingobiorca nie jest uprawniony do jego odliczenia?​

odpowiedział …

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego.

Odzyskaj odszkodowanie z vatem.

Jest też kolejna dobra wiadomość. Jeżeli miałeś szkodę w przeciągu ostatnich 3 lat możesz wrócić do sprawy i ubiegać się o dopłatę podatku vat. Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego roszczenia z odpowiedzialności cywilnej przedawniają się z upływem minimum lat 3 od daty szkody.

Szczegółowe omówienie przepisów dotyczących terminów przedawnienia znajdziesz w naszym artykule „Przedawnienie roszczeń – po tym terminie nie będziesz mógł skutecznie dochodzić swoich praw„.

W sprawie wcześniej już interweniował Rzecznik Finansowy twierdząc, że: Odszkodowanie za naprawę samochodu będącego przedmiotem leasingu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT powinno uwzględniać wartość tego podatku. Przyjęcie innej

interpretacji oznaczałoby, że wypłacone odszkodowanie nie pokryje w pełni poniesionej straty. Naruszałoby to fundamentalną zasadę pełnego odszkodowania, określoną w art. 361 § 2 k.c.  

Vat w odszkodowania za szkody a OC

Przypominamy również, że Sąd Najwyższy już wcześniej zajmował się kwestią VAT-u w odszkodowaniach przy szkodach z OC. Sprawy wprawdzie dotyczyły szkód w samochodach zarejestrowanych na osoby prywatne, ale orzecznictwo to wskazuje jednoznacznie, że odszkodowanie winno obejmować podatek vat w wysokości, w jakiej nie może on zostać odliczony.

Uchwała SN z dnia 15.11.2001r. – III CZP 68/01 – Odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego, należącego do poszkodowanego nie będącego podatnikiem podatku VAT, ustalone według cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy pojazdu, obejmuje mieszczący się w tych cenach podatek VAT.

Uchwała SN z dnia 17.05.2007r. – III CZP 150/06 podjęta na wniosek Rzecznika Finansowego – Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego.

MASZ PYTANIE ZOSTAW NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE

Twitter
LinkedIn
Facebook
Pinterest

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

Mateusz z Radomia

Obsługa klientów w firmie Hexa jest na najwyższym poziomie. Ubezpieczyciel nie chciał mi wypłacić odszkodowania za kradzież samochodu. Kombinowali i przeciągali. Po zgłoszeniu sprawy do Hexa odszkodowanie szybko zostało wypłacone. Firma dokonała również rzetelnej wyceny pojazdu i uzyskane odszkodowanie było wyższe.

Bartłomiej K.

Zgłosiłem się do Hexa Dochodzenie Odszkodowań po kolizji drogowej, w której poważnie został uszkodzony mój samochód.  Byłem bardzo niezadowolony z faktu, jak ubezpieczyciel wyliczył szkodę całkowitą.  Wysłałem mailem dokumenty, podpisałem umowę i pełnomocnictwo i po około miesięcy firma uzyskała dla mnie ponad 10 tys. dodatkowego odszkodowania.

Wyrok sądu zasądzający odszkodowanie po kradzieży pojazdu

Ubezpieczyciele wykorzystując nieścisłości w umowach kupna pojazdów sprowadzanych z zagranicy często odmawiają wypłaty odszkodowania po kradzieży pojazdu.  Z reguły powołują się na definicję pojazdu nielegalnie wprowadzonego na Polski obszar celny

Wysokość odszkodowania za kradzież samochodu.

Masz ubezpieczenie autocasco w PZU i został skradziony Twój samochód. Z tego artykułu dowiesz się jaka wysokość odszkodowania za kradzież samochodu zostanie wypłacona przez PZU. Na wstępie sprawdźmy jaka jest

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Wiadomość została wysłana.

Skontaktujemy się z Tobą, jak tylko przeanalizujemy otrzymaną wiadomość.