Od kilku lat ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania dla leasingobiorcy o kwotę Vat, którą muszą zapłacić za naprawę pojazdu. Leasingobiorca likwidując szkodę z OC sprawcy kolizji miał problem z odzyskaniem podatku vat lub też chociaż jego części 50%. Ubezpieczyciele wyszli z założenia, że skoro pojazd jest własnością firmy leasingowej, a ta z kolei ma prawo odliczyć pełny vat, to nie muszą płacić tego vatu leasingobiorcom, nawet jeżeli koszty naprawy były pokrywane przez leasingobiorcę.
Odszkodowanie z oc z vatem, czy bez vatu?
W związku z problemami, jakie na tym tle występowały od kilku lat jedna z firm postanowiła skierować sprawę do sądu. W wyniku kolizji jej samochód został uszkodzony, a po naprawie musiała zapłacić podatek vat, który tylko w 50% mogła odliczyć. Drugie 50% vatu to szkoda jaką leasingobiorca poniósł, i o którą zwrócił się o zapłatę do ubezpieczyciela. Ten jednak odmówił wypłaty, twierdząc, że auto jest w leasingu i właściciel – leasingodawca może odliczyć vat w całości. Sąd I instancji uznał roszczenie i nakazał ubezpieczycielowi zapłatę podatku vat. Ten złożył apelację do sądu II instancji, który wobec wątpliwości prawnych skierował sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy stwierdził, że odszkodowanie dla leasingobiorcy z VAT-em.
Dnia 11.09.2020r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sygn. III CZP 90/19, w której na pytanie sądu II instancji:
Czy odszkodowanie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych należne leasingobiorcy pojazdu, który zlecił wykonanie naprawy powypadkowej, a któremu przysługuje na podstawie art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późniejszymi zmianami ) prawo do odliczenia wyłącznie 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, obejmuje podatek VAT w części, w jakiej leasingobiorca nie jest uprawniony do jego odliczenia?
odpowiedział …
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego.
Odzyskaj odszkodowanie z vatem.
Jest też kolejna dobra wiadomość. Jeżeli miałeś szkodę w przeciągu ostatnich 3 lat możesz wrócić do sprawy i ubiegać się o dopłatę podatku vat. Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego roszczenia z odpowiedzialności cywilnej przedawniają się z upływem minimum lat 3 od daty szkody.
Zobacz pełną treść uzasadnienia
Vat w odszkodowania za szkody a OC
Przypominamy również, że Sąd Najwyższy już wcześniej zajmował się kwestią VAT-u w odszkodowaniach przy szkodach z OC. Sprawy wprawdzie dotyczyły szkód w samochodach zarejestrowanych na osoby prywatne, ale orzecznictwo to wskazuje jednoznacznie, że odszkodowanie winno obejmować podatek vat w wysokości, w jakiej nie może on zostać odliczony.
Uchwała SN z dnia 15.11.2001r. – III CZP 68/01 – Odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego, należącego do poszkodowanego nie będącego podatnikiem podatku VAT, ustalone według cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy pojazdu, obejmuje mieszczący się w tych cenach podatek VAT.
Uchwała SN z dnia 17.05.2007r. – III CZP 150/06 podjęta na wniosek Rzecznika Finansowego – Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego.