Ogólne warunki ubezpieczeń to wewnętrzne przepisy, które mają zastosowanie do dobrowolnie zawieranych umów ubezpieczeń komunikacyjnych. Wiążą obydwie strony zawartej umowy ubezpieczenia. Powinny być sformułowane jednoznacznie i precyzyjnie, tak aby nie pozostawiały wątpliwości, co do zakresu ubezpieczenia, przypadków odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, sposobu ustalenia wysokości odszkodowania.
W każdym przypadku, powinny zostać doręczone przed zawarciem ubezpieczenia. Stanowią integralną część polisy. W nich znajdziesz najważniejsze wiadomości na temat Twojego ubezpieczenia autocasco – zakres i wariant ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości odszkodowania.
W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania lub wypłaty odszkodowania w innej wysokości niż złożone roszczenia, zakład ubezpieczeń będzie się powoływał na przepisy wynikające z ogólnych warunków ubezpieczenia.
Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z dnia 11.09.2015r., umowa ubezpieczenia, ogólne warunki ubezpieczenia oraz inne wzorce umowy były formułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały, a postanowienia umowy ubezpieczenia, ogólnych warunków ubezpieczenia oraz innych wzorców umowy sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
Warto również zwrócić uwagę, na orzecznictwo sądowe potwierdzające powyższe zapisy Ustawy o działalności ubezpieczeniowej.
Ubezpieczyciel bowiem jest profesjonalistą oraz autorem tych warunków i w razie ich niejasności, czy wątpliwości co do poszczególnych postanowień, należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego, byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by niekorzystne konsekwencje wadliwej i niedbałej redakcja tych postanowień obciążały ubezpieczających – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 02.09.1998r. w sprawie III CKN 605/97.
Ubezpieczyciel, jako autor ogólnych warunków ubezpieczenia, a przy tym profesjonalista, ma obowiązek sformułować je precyzyjnie. W razie niejasności czy wątpliwości co do poszczególnych postanowień należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by konsekwencje nieścisłej redakcji obciążały ubezpieczającego – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.03.2003 r. w sprawie IV CKN 1858/00.
Ubezpieczyciel – jako profesjonalista oraz autor ogólnych warunków ubezpieczenia – ma obowiązek sformułować je precyzyjnie. Sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest sytuacja, gdyby niekorzystne konsekwencje wadliwej i niedbałej redakcji postanowień OWU obciążały ubezpieczających. Interpretacja ogólnych warunków umów nie powinna także pomijać celu umowy ubezpieczenia, którym jest udzielenie ubezpieczonemu ochrony na wypadek określonego w umowie ryzyka, w zamian za zapłatę składki – wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 06.03.2019r. w sprawie VII Aga 706/18.
Postanowienia OWU sformułowane niejednoznacznie, interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego uposażonego, lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia – Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.12.2003r. sprawie V CK 35/03.
Ujemne skutki wadliwie opracowanych ogólnych warunków ubezpieczeń, polegające na możliwości dowolnej ich interpretacji, powinny obciążać ubezpieczyciela, jako profesjonalistę i autora tych warunków – tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28.02.1998r. w sprawie I ACr 37/96.