Zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami, zawartymi w kodeksie cywilnym w przypadku dochodzenia roszczeń z odpowiedzialności cywilnej sprawcy szkody istnieją terminy po upływie, których roszczenie ulega przedawnieniu. Terminy te zostały zawarte w artykule 442 kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że w przypadku szkód z własnych dobrowolnych polis (autocasco, ubezpieczenie mieszkania, nnw) zastosowanie mają przepisy art. 819 kodeksu cywilnego. Więcej znajdziesz w naszym artykule – Jaki jest termin przedawnienia roszczeń po kradzieży pojazdu?
Przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń z OC.
§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.
Termin przedawnienia roszczeń po wypadku drogowym
Warto pamiętać, że w określonych przypadkach (szkody powstałe wskutek przestępstwa dotyczące odpowiedzialności cywilnej) roszczenia do ubezpieczyciela przedawniają się dopiero po 20 latach od daty wypadku. W wyżej wymienionych terminach można zgłaszać roszczenia związane z poniesioną szkodę.
Istotnym jest również fakt, że po zgłoszeniu roszczeń do ubezpieczyciela, bieg przedawnienia roszczeń ulega zawieszeniu. Rozpoczyna na nowo dopiero od dnia otrzymania pisemnej decyzji zakładu ubezpieczeń o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
Zgodnie z art. 819 § 4 kodeksu cywilnego „bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia”.
Taki zapis kodeksu cywilnego oznacza, że nawet po okresie 3 lat od daty decyzji (lub do 20 lat) można dochodzić dodatkowych roszczeń wynikających ze zgłoszonej szkody. Nawet, gdy sprawa została już zakończona decyzją ubezpieczyciela, do czasu jej przedawnienia można złożyć odwołanie lub pozew do sądu.