WYROKI
Kradzież pojazdu
Wyroki w sprawach o odszkodowanie za kradzież pojazdu. Kradzież pojazdu z dowodem rejestracyjnym, kradzież wypożyczonego pojazdu.
ZOBACZ KATEGORIE ➪
Kradzież auta z dokumentami – wyrok SN I CSK 389/18
Uzależnienie przez ubezpieczyciela prawa do uzyskania odszkodowania od należytego zabezpieczenia dokumentów pojazdu stanowi nieuzasadniony dodatkowy warunek pozwalający ubezpieczającemu uniknąć odpowiedzialności w postaci wypłaty odszkodowania.
- 4 października 2019r.
- Kradzież pojazdu, Rażące niedbalstwo
Jak zabezpieczyć klucze do auta – wyrok SN V CSK 4/18
Zabranie z samochodu dokumentów, kluczyków i innych urządzeń ze sobą i następnie pozostawienie ich w domu, miejscu pracy, pokoju hotelowym, stanowi powszechny sposób postępowania z tymi przedmiotami. Umieszczenie kluczyków w sejfie w hotelu, stwarza dodatkowy komfort dla posiadacza pojazdu,
- 2 czerwca 2019r.
- Kradzież pojazdu
Odszkodowanie za kradzież motocykla – wyrok SA w Warszawie VI ACa 1554/17
W sytuacji, gdy zaszedł wskazany w umowie wypadek ubezpieczeniowy, zaś powód wypełnił warunki umowy, w tym wydał wszystkie posiadane przez siebie klucze, fakt wpisania do umowy ubezpieczenia błędnej informacji co do ilości i rodzaju posiadanych przez niego kluczy, nie
- 7 marca 2019r.
- Autocasco, Kradzież pojazdu
Brak wszystkich kluczyków, czy należy się odszkodowanie – wyrok SA w Warszawie VII AGa 706/18
Nie może być traktowane jako rażące niedbalstwo, o którym mowa w art. 827 §1 k.c. brak przekazania drugiego kompletu kluczyków a jedynie okoliczności, które prowadzą do tego nieprzekazania, innymi słowy zachowanie prowadzące do niewywiązania się z tego obowiązku.
- 6 marca 2019r.
- Kradzież pojazdu, OWU, Rażące niedbalstwo
Odszkodowanie za kradzież wypożyczonego auta – wyrok SN V CNP 35/17
Powód poniósł uszczerbek majątkowy objęty ochroną wynikającą z umowy ubezpieczenia AC, doszło bowiem do utraty samochodu w wyniku zaboru pojazdu zabezpieczonego zgodnie z wymogami OWU, rozumianego jako działanie sprawcy wyczerpujące znamiona czynów karalnych, a mianowicie w wyniku świadomego i
- 23 lipca 2018r.
- Kradzież pojazdu
Obowiązek informacyjny ubezpieczającego – wyrok SN IV CSK 730/16
Obowiązek informowania ubezpieczyciela o wszystkich znanych ubezpieczającemu okolicznościach, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty ma charakter tzw. powinności ubezpieczeniowej, której cechą jest to, że jej uchybienie nie może być uznane za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.
- 10 października 2017r.
- Kradzież pojazdu, Rażące niedbalstwo
Kradzież samochodu z kluczykami – wyrok SA w Gdańsku V ACa 214/16
Zgodnie z art. 827 § 1 k.c. ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczony wyrządził szkodę umyślnie, w razie zaś rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba, że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odpowiada w
- 28 grudnia 2016r.
- Autocasco, Kradzież pojazdu, Rażące niedbalstwo
Kradzież wynajętego pojazdu – wyrok I Aca 922/15
Sąd Najwyższy przyjął, że „zawładnięcie, przeznaczonym do wynajmowania, pojazdem przez osobę posługującą się fałszywym dowodem tożsamości, jest kradzieżą pojazdu.
- 20 kwietnia 2016r.
- Kradzież pojazdu
Jeden komplet kluczyków, czy otrzymasz odszkodowanie? – wyrok SN II CSK 37/15 –
Sąd Apelacyjny przypisując powodowi rażące niedbalstwo uzasadnił tę ocenę szczegółową analizą tych okoliczności. W starannie sporządzonym uzasadnieniu wyroku wskazano na wszystkie rażące zaniedbania powoda odnoszące się do sposobu przechowywania kluczyków do samochodu oraz kontroli nad nimi.
- 20 stycznia 2016r.
- Kradzież pojazdu, Rażące niedbalstwo