WYROKI
Zadośćuczynienie
ZOBACZ KATEGORIE ➪
Zadośćuczynienie z tytułu uszkodzenia ciała – wyrok SR II C 2539/16
Zadośćuczynienie z tytułu uszkodzenia ciała nie może być zbyt niskie, gdyż może to prowadzić do deprecjacji zdrowia jako dobra o szczególnej wadze. Nie ma charakteru kary pieniężnej i nie może prowadzić do nieuzasadnionego wzbogacenia poszkodowanego.
- 8 października 2020r.
- Zadośćuczynienie
Stopień przyczynienia musi udowodnić ubezpieczyciel – wyrok SA I ACa 108/20
Ciężar udowodnienia faktu przyczynienia się powoda do zaistniałej szkody spoczywa na ubezpieczycielu. Skoro poszkodowany wykazał, iż obrażenia, jakich doznał były konsekwencją wypadku, to pozwanego ubezpieczyciela obarczał ciężar udowodnienia ekscepcji i okoliczności uzasadniających oddalenie powództwa.
- 20 lipca 2020r.
- Przyczynienie, Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym – wyrok SO II Ca 6/20
Należne pokrzywdzonemu zindywidualizowane zadośćuczynienie nie może być mechanicznie mierzone przy zastosowaniu kryterium uszczerbku na zdrowiu, w przeciwieństwie do zryczałtowanej wysokości jednorazowego odszkodowania przyznawanego z zabezpieczenia społecznego.
- 14 maja 2020r.
- Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie za krzywdę dla osób pośrednio poszkodowanych – uchwała SN III CZP 60/17
W orzecznictwie Sądu Najwyższego konsekwentnie przyjmuje się, że istnieje i podlega ochronie dobro osobiste, którego istotą są więzi łączące osoby bliskie i które najczęściej jest opisywane jako prawo do życia rodzinnego obejmujące różnego rodzaju więzi.
- 27 marca 2018r.
- Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie pieniężne z art. 448 kc – Uchwała SN III CZP 69/17
Poważne uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia bezpośrednio poszkodowanego prowadzi do naruszenia dobra osobistego osoby najbliższej i podlega ochronie na podstawie art. 448 w związku z art. 24 § 1 k.c.
- 27 marca 2018r.
- Zadośćuczynienie
Przyczynienie pasażera do wypadku – wyrok SN IV CSK 552/15
Konstrukcja przyczynienia ma zastosowanie wówczas, gdy zachodzi zbieg przyczyn i nie da się dostatecznie wyodrębnić tej z nich, którą można przypisać samemu poszkodowanemu. Każdorazowo jednak między jego zachowaniem a doznanym uszczerbkiem musi istnieć adekwatny związek przyczynowy.
- 15 maja 2016r.
- Przyczynienie, Zadośćuczynienie
Przyczynienie do wypadku osoby małoletniej – wyrok SA I ACa 415/15
Przyczynienie się małoletniego, któremu ze względu na wiek winy przypisać nie można nie prowadzi do zwolnienia sprawcy szkody od odpowiedzialności.
- 7 stycznia 2016r.
- Przyczynienie, Renta, Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie za chorobę zawodową. – wyrok SN IV CSK 99/05.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Heleny D. przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie Zachodniopomorskiemu w Szczecinie o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 kwietnia 2006 r. skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego
- 20 kwietnia 2006r.
- Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym – wyrok SN I CK 7/05
Ze względu na niewymierny charakter krzywdy, oceniając jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę całokształt okoliczności sprawy, w tym: czas trwania i stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych, nieodwracalność skutków urazu, rodzaj wykonywanej pracy, szanse na przyszłość, wiek poszkodowanego, poczucie
- 25 czerwca 2005r.
- Terminy, Zadośćuczynienie