Termin przedawnienia roszczeń po kradzieży pojazdu uregulowany jest w przepisach kodeksu cywilnego i jest jednakowy dla wszystkich dobrowolnych umów ubezpieczenia. Co bardzo istotne, jeżeli upłynie już termin przedawnienia, nie będzie można w żaden sposób dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela. Dlatego też warto poznać szczegóły, aby uchronić się przed faktem niemożności skutecznego dochodzenia odszkodowania za kradzież samochodu.
Przedawnienie roszczeń – co mówią przepisy?
Terminy przedawnienia roszczeń uregulowane są w artykule 819 kodeksu cywilnego. Mają one zastosowanie do wszelkich dobrowolnych ubezpieczeń takich jak ubezpieczenia autocasco, ubezpieczenie mieszkania, od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli chodzi o terminy przedawnienia roszczeń z odpowiedzialności cywilnej np. szkody komunikacyjne z oc sprawcy, czy za szkody osobowe wskutek wypadku drogowego zostały one uregulowane w odrębnych przepisach kodeksu cywilnego – tak wynika z art 819 § 3 kodeksu cywilnego.
Art. 819 – przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia.
§ 1. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
§ 2. (uchylony)
§ 3. W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania.
§ 4. Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
Termin przedawnienia roszczeń – o czym warto pamiętać?
Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia za kradzież pojazdu?
Stosownie art 120 kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia roszczenia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Ile mam czasu na zgłoszenie kradzieży pojazdu do ubezpieczyciela ?
Zgodnie z art. 819 par. 1 kodeksu cywilnego roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem 3 lat. Wobec tego w tym terminie należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, u którego miałeś wykupioną polisę autocasco.
Kiedy bieg przedawnienia zostaje przerwany ?
Bieg przedawnienia zostanie przerwany po zgłoszeniu roszczeń do firmy ubezpieczeniowej, jak również przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń, w tym przed sądem polubownym (art. 123 kodeksu cywilnego).
W jakim terminie należy skierować sprawę do sądu?
Po otrzymaniu od ubezpieczyciela pierwszej decyzji bieg przedawnienia biegnie na nowo. Od daty otrzymania tej decyzji masz 3 lata na skierowanie sprawy do sądu, co skutecznie przerwie bieg przedawnienia.
Wart również pamiętać, że normy kodeksu cywilnego dotyczące przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawarte w art. 819 k.c. nie przewidują żadnych możliwości odmiennego porozumienia stron i jako bezwzględnie obowiązujące nie mogą być przedmiotem negocjacji także na korzyść ubezpieczającego – tak wynika w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 03.03.2006 r., sygn. akt II CSK 123/05).
Strona która chce się zwolnić z odpowiedzialności w związku z przedawnieniem roszczeń musi w postępowaniu taki zarzut podnieść. Oznacza to, że pozwany jeżeli chce skutecznie podnieść zarzut przedawnienia musi to wyraźnie zaznaczyć, najlepiej w pierwszym piśmie procesowym.
Biegu przedawnienia nie przerywają odwołania składane do ubezpieczyciela, nie są to czynności procesowe przed sądem i bieg przedawnienia należy liczyć od pierwszej decyzji wydanej w sprawie szkody.
Jeżeli masz problem z uzyskaniem odszkodowania, za kradzież pojazdu, a termin przedawnienia jeszcze nie upłynął, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Sprawami odszkodowań z ubezpieczenia autocasco za kradzież pojazdu lub jego części zajmujemy się ponad 15 lat.