BLOG

Utrata wartości handlowej pojazdu po szkodzie z OC

Wyrok sądu zasądzający odszkodowanie po kradzieży pojazdu

Ubezpieczyciele wykorzystując nieścisłości w umowach kupna pojazdów sprowadzanych z zagranicy często odmawiają wypłaty odszkodowania po kradzieży pojazdu.  Z reguły powołują się na definicję pojazdu nielegalnie wprowadzonego na Polski obszar celny

Ustawa o reklamacjach i Rzeczniku Finansowym

Prezydent podpisał ustawę z dnia 05.08.2015r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzeczniku Finansowym, która wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Cel wprowadzenia nowych przepisów. Nadrzędnym

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego w przypadku pokolizyjnej naprawy pojazdu składnikiem odszkodowania jest również tak zwana utrata wartości rynkowej pojazdu. Wydaje się to być oczywistym. Jest ogólnie wiadome, że cena pojazdu powypadkowego w przypadku jego ewentualnej sprzedaży jest około 10-20% niższa. Przy czym, co jest bardzo istotne, sąd najwyższy stwierdził w swym orzeczeniu, iż nie jest ważne, czy poszkodowany (właściciel uszkodzonego pojazdu) nosił się z zamiarem jego sprzedaży przed powstaniem wypadku.

Utrata wartości handlowej pojazdu – orzeczenie Sądu Najwyższego.

Teza orzeczenia sądu najwyższego brzmi:

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy, także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

Co powinno ucieszyć to fakt, że przedmiotowe orzeczenie ma również zastosowanie do szkód już wypłaconych. Oznacza to, że właściciele uszkodzonych pojazdów, którzy już otrzymali odszkodowanie za naprawę pojazdu, mogą dodatkowo dochodzić roszczeń z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Wynika to z faktu, że roszczenia z tytułu tego rodzaju szkód przedawniają się z upływem lat 3. W przypadku, gdy sprawca wypadku odpowiadał za spowodowanie wypadku jak za przestępstwo, nawet do dziesięciu lat wstecz. Powyższe jednoznacznie wynika z art. 442 § 1 oraz art. 442 § 2 kodeksu cywilnego.

Jakie kryteria powinien spełniać pojazd aby mówić o utracie wartości handlowej?

Na rynku jest obecnie dostępny program do wyleczenia, wartości jaką pojazd stracił wskutek kolizji. Równocześnie do programu zostały opracowane założenia oraz instrukcja. Zgodnie z tym uszkodzenia pojazdu powinny spełniać następujące kryteria:

  • pierwsze uszkodzenie kolizyjne pojazdu,
  • wartość naprawy jest powyżej 10% wartości pojazdu,
  • pojazd nie powinien być starszy niż 5 lat,
  • uszkodzone były stałe elementy pojazdu.

Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ustalić odszkodowanie.

Określenie utraty wartości handlowej pojazdu wbrew pozorom nie jest tak trudne i łatwo jest sprecyzować kwotę dodatkowego roszczenia. Oczywiście większość ubezpieczycieli niechętnie uznaje tego typu roszczenia z uwagi na fakt, że są to dodatkowe koszty odszkodowań. Można w takim przypadku skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego, który mając program komputerowy ustali wysokość potencjalnego odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu.

MASZ PYTANIE

ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

REFERENCJE
ZADOWOLENI KLIENCI

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE