BLOG

Wysokość zadośćuczynienia po wypadku drogowym. Wyrok Sądu.

Zarzut zaniżenia na wysokość zadośćuczynienia może być uwzględniony w instancji odwoławczej tylko wtedy, gdy nie zostały wzięte pod uwagę wszystkie istotne kryteria rzutujące na tę formę rekompensaty, w tym też częściowe zaspokojenie roszczeń przed wytoczeniem powództwa.

Wysokość zadośćuczynienia – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.04.2002r.

W przypadku uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia należy uwzględniać czynniki obiektywne. Są to: czas trwania, stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych, nieodwracalność skutków urazu (kalectwo, oszpecenie). Ponadto rodzaj wykonywanej pracy, szanse na przyszłość, wiek poszkodowanego. Należy również brać pod uwagę czynniki subiektywne: poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową.

Nie bez znaczenia są też takie okoliczności, jak pozbawienie możliwości osobistego wychowywania dzieci i zajmowania się gospodarstwem domowym. Konieczność korzystania z pomocy innych osób przy prostych czynnościach życia codziennego. Za przyznaniem wysokiego zadośćuczynienia może przemawiać szczególne natężenie winy sprawcy szkody.

Roszczenie o zadośćuczynienie ma na celu kompensację szkody niemajątkowej, jest zatem zbliżone do roszczeń odszkodowawczych sensu stricto. Dlatego zasady ustalania wysokości odszkodowania (art. 363 § 2 k.c.) są w drodze analogii stosowane przy ustalaniu odpowiedniego zadośćuczynienia.

Z uwagi na waloryzacyjny charakter odsetek, ich zasądzenie za okres poprzedzający wyrokowanie przy równoczesnym ustaleniu wysokości zadośćuczynienia według cen z daty orzekania prowadziłoby do nieuzasadnionego uprzywilejowania wierzyciela kosztem dłużnika.

O wysokości zadośćuczynienia decyduje sąd po szczegółowym zbadaniu wszystkich okoliczności sprawy, kierując się podstawową zasadą, że powinno ono przedstawiać realną wartość dla pokrzywdzonego.

MASZ PYTANIE

ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY

Zwrot kosztów operacji po wypadku drogowym.

Nasza Klientka była uczestnikiem wypadku drogowego, który miał miejsce 11.01.2012r. Sprawca wypadku nie ustąpił pierwszeństwa poszkodowanej znajdującej się na przejściu dla pieszych, czym doprowadził

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

REFERENCJE
ZADOWOLENI KLIENCI

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE