BLOG

Zadośćuczynienie za śmierć syna – wygrana sprawa

Dnia 25.11.2016r. wygraliśmy kolejną sprawę dotyczącą zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził po 95 tys. złotych dla rodziców zmarłego oraz po 53 tys. złotych dla rodzeństwa. Łącznie  rodzice zmarłego otrzymali 258 tys. złotych tytułem zadośćuczynienie za śmierć syna. Rodzeństwo tytułem zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej otrzymało po 70 tys. złotych.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej – stan faktyczny sprawy:

Sprawa dotyczyła wypadku drogowego z lipca 2009r. w wyniku którego zginął dwudziestoletni syn/brat  naszych Mocodawców. Polubowne postępowanie przed ubezpieczycielem doprowadziło do wypłaty po 34 tys. zł. na rzecz rodziców oraz po 17 tys. zł. na rzecz rodzeństwa. Pomimo złożonych odwołań, Ubezpieczyciel nie podwyższył wypłaconych odszkodowań i niezbędne było skierowanie sprawy do sądu.

Po dwuletnim procesie, przesłuchaniu rodziców oraz rodzeństwa Sąd Okręgowy nie miał żadnych wątpliwości. Zasądził zadośćuczynienie po śmierci syna oraz brata na rzecz wyżej wymienionych zgodnie z kwotami określonymi w pozwie. Do zasądzonych kwot Sąd nakazał zapłatę również odsetek ustawowych za okres od daty wniesienia powództwa oraz zwrot kosztów procesu.

Zadośćuczynienie za śmierć syna – wyrok.

Sąd Okręgowy wydając wyrok, stwierdził:

  • przyznane przez Ubezpieczyciela kwoty zadośćuczynienia na rzecz każdego z członków rodziny Zmarłego, w żaden sposób nie odpowiadają krzywdzie rozmiarowi cierpienia bliskich oraz zaburzeniom psychicznym jakie wystąpiły na skutek śmierci syna/brata
  • zadośćuczynienie określone w art. 446 § 4 kodeksu cywilnego jest odzwierciedleniem w formie pieniężnej rozmiaru krzywdy, a ta w istocie nie zależy od statusu materialnego pokrzywdzonego
  • rozmiar zadośćuczynienia może być odnoszony do stopy życiowej społeczeństwa, która pośrednio może rzutować na umiarkowany jego wymiar i to w zasadzie bez względu na status społeczny oraz materialny poszkodowanego
  • przesłanka przeciętnej stopy życiowej nie może pozbawić omawianego roszczenia funkcji kompensacyjnej i eliminować innych istotniejszych czynników kształtujących jego rozmiar i ma charakter tylko uzupełniający
  • wysokość zadośćuczynienia winna uwzględniać wszystkie okoliczności sprawy, w tym rozmiar, trwałość i skutki krzywdy bliskich.

 

Ponadto Sąd stwierdził, że śmierć syna/brata wywołała olbrzymie reperkusje w ogólnej sytuacji życiowej Poszkodowanych. Również równowaga emocjonalna rodziny Zmarłego została zachwiana zapewne na długie lata z powodu bezsilności i nieodwracalności sytuacji. Wobec powyższego nie można koło tego faktu przejść zupełnie obojętnie. Taka gwałtowna i niespodziewana śmierć jest zawsze powodem ogromnego stresu i szoku dla wszystkich bliskich osób.

Sprawa dobitnie pokazuje, że warto kierować sprawy o  zadośćuczynienie do sądu, a sąd zasądza kwoty kilkukrotnie wyższe niż to co Ubezpieczyciela wypłacają polubownie.

MASZ PYTANIE

ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

REFERENCJE
ZADOWOLENI KLIENCI

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE