BLOG

Zadośćuczynienie po śmierci ojca w wypadku drogowym.

zadośćuczynienie po śmierci ojca

Zgłosił się do nas klient Sylwester S. z prośbą o pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienie po śmierci ojca doznaną wskutek wypadku drogowego. Jego ojciec zmarł dnia 08.07.2013r. w wieku 53 lat będąc pasażerem pojazdu. Niestety w chwili wypadku zmarły jak i kierowca byli pod wpływem alkoholu, który wcześniej razem spożywali. Obydwaj uczestnicy ruchu drogowego mieli około 2 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo ojciec naszego klienta siedząc z przodu na miejscu dla pasażera nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowca pojazdu został uznany za winnego spowodowania wypadku oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Nasz klient w chwili śmierci ojca miał 22 lata. z domu rodzinnego wyprowadził sią około 3 lata przed zdarzeniem, mieszkał w odległości około 400 km od domu rodzinnego. Z ojcem miał kontakt telefoniczny, mógł również liczyć na jego pomoc. Śmierć ojca była dla naszego klienta dużym przeżyciem. Po zdarzeniu musiał korzystać z pomocy psychologa. Dalej odczuwa pustkę po stracie ojca, wspomina Go i jak tylko może to odwiedza grób.

Zgłoszenie roszczeń o zadośćuczynienie po śmierci ojca.

W imieniu klienta zgłosiliśmy roszczenia do ubezpieczyciela pojazdu, którym podróżował zmarły. W zgłoszeniu roszczeń szczegółowo wskazaliśmy argumenty za uznaniem odpowiedzialności i wypłatą zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania twierdząc, że zmarły w 100% przyczynił się do powstania wypadku i tym samym swojej śmierci. Nie mogąc zgodzić się ze stanowiskiem ubezpieczyciela, za zgodą klienta sprawa została skierowana na drogę powstępowania sądowego.

Jakie odszkodowanie za śmierć ojca zasądził Sąd ?

Okoliczności zdarzenia sąd ustalił na podstawie akt sprawy karnej, w tym prawomocnego wyroku. Bezsporne były okoliczności powstania wypadku jak również fakt spożywania alkoholu w okresie kilku godzin przez zdarzeniem.

Podstawą prawną żądania wypłaty zadośćuczynienia na rzecz naszego klienta jest art. 446 par 4 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.  Niewątpliwie w tym przypadku ojciec-syn to najbliżsi członkowie rodziny. Na wysokość takiego zadośćuczynienia składają się cierpienia syna – tak fizyczne jak i psychiczne – których rodzaj, czas trwania i natężenie należy każdorazowo określić w kontekście materiału dowodowego sprawy.

Sąd stwierdził, że dochodzone w sprawie zadośćuczynienie ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości, a więc jest uzasadnione poziomem wydatków konsumpcyjnych, jakie mogą złagodzić poniesioną stratę. Bez cienia wątpliwości jest, że utrata najbliższego członka rodziny spowodowała ujemne następstwa w sferze przeżyć psychicznych naszego klienta.

Na podstawie tychże ustaleń sąd uznał, że właściwa kwota odszkodowania za śmierć ojca to 50 tys. zł. Zdaniem sądu z jednej strony uwzględni poczucie osamotnienia po stracie ojca, ale także stopień w jakim powód umiał się odnaleźć w nowej rzeczywistości i na ile zdolny zaakceptować obecny stan rzeczy. Ta kwota jest w stanie wynagrodzić doznane cierpienia psychiczne i jednocześnie nie jest zbyt wygórowana.

Odszkodowanie za śmierć ojca może ulec zmniejszeniu.

Z uwagi na okoliczności sprawy, fakt spożywania alkoholu wraz z kierowcą, sąd uznał przyczynienie zmarłego do zaistnienia zdarzenia w wysokości 50%. Sąd uznał, że przyczynienie zmarłego do powstania szkody, to każde zachowania pozostające w normalnym związku przyczynowym ze szkodą.

Ostatecznie sąd zasądził na rzecz naszego klienta 25.000 zł. tytułem zadośćuczynienie za śmierć ojca wraz z odsetkami od 30 dnia po zgłoszeniu szkody oraz częściowy zwrot kosztów procesu.

Twitter
LinkedIn
Facebook
Pinterest

ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

Włodek – Warszawa

Pierwszy raz korzystałem z usług Hexa Dochodzenie Odszkodowań około dwa lata temu. Teraz zostałem zmuszony ponownie zwrócić się o pomoc w uzyskaniu należnego odszkodowania, po tym jak ubezpieczyciel totalnie zaniżył mi zadośćuczynienie oraz koszty leczenia. Ponieważ ja nie mam na to siły i czasu korzystam z usług Hexa po raz kolejny. Mam nadzieję, że teraz też z pozytywnym skutkiem. Polecam tą firmę.

Grażyna D. Siedlce

W 2016 roku zostałam potrącona na przejściu dla pieszych i doznałam poważnych obrażeń ciała. Nie miałam siły zajmować się dochodzeniem roszczeń, dlatego zleciłam prowadzenie sprawy kancelarii Hexa. Dzięki temu uzyskałam wysokie zadośćuczynienie oraz zwrot kosztów leczenia i prywatnej operacji (nie chciałam czekać na NFZ 2 lata). Jestem bardzo wdzięczna i zadowolona ich usług.

PROBLEM Z ODSZKODOWANIEM?
NAPISZ DO NAS!

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Wiadomość została wysłana.

Skontaktujemy się z Tobą, jak tylko przeanalizujemy otrzymaną wiadomość.