Co to jest bezpośrednia likwidacja szkody z OC sprawcy kolizji drogowej.

BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody zaczęła funkcjonować w Polsce w kwietniu 2015r. W ramach tego systemu działa większość ubezpieczycieli sprzedających polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów. Motywem przewodnim wprowadzenia BLS była chęć uproszczenia i przyśpieszenia likwidacji szkód z oc sprawcy wypadku.

Dotychczas w przypadku uszkodzenia pojazdu przez innego uczestnika ruchu, poszkodowany zgłaszał roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy. Po wprowadzeniu BLS poszkodowany może zgłosić roszczenia do ubezpieczyciela, u którego sam ma wykupione ubezpieczenie OC. Oczywiście może się zdarzyć, że zarówno sprawca, jak i poszkodowany mają ubezpieczenie OC w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Poszkodowany wybierając BLS kontaktuje się więc z ubezpieczycielem, z którym jest związany umową ubezpieczenia OC, często również posiada inne dodatkowe ubezpieczenia jak autocasco, czy ubezpieczenie mieszkania. Wobec tego Ubezpieczyciel likwiduje szkodę niejako dla swojego klienta, przez co zależy mu na jakości obsługi i zadowoleniu klienta.

Kiedy możesz zgłosić sprawę korzystając z BLS?

 • w przypadku szkód powstałych na terenie RP
 • w kolizji nie brało udziału więcej niż dwa pojazdy
 • wartość szkody nie przekracza 30.000 zł.
 • pojazd sprawcy posiada ubezpieczenie oc u ubezpieczyciela, który przystąpił do BLS
 • roszczenia dotyczą szkody na mieniu – uszkodzony pojazd
 • pojazdu uczestniczące w zdarzeniu są zarejestrowane w RP

Kiedy bezpośrednia likwidacja szkody nie ma zastosowania?

 • dla roszczeń za szkody na osobie (zadośćuczynienie, koszty leczenia)
 • szkód powstałych poza granicami RP
 • gdy w kolizji brało udział więcej niż dwa pojazdy
 • gdy sprawca posiada ubezpieczenie oc wystawione przez zagranicznego ubezpieczyciela
 • szkoda dotyczy zdarzenia bezkolizyjnego

Kogo pozwać o odszkodowanie?

Pamiętaj, jeżeli jesteś niezadowolony z wysokości wypłaconego odszkodowania i będziesz dochodzić roszczeń na drodze sądowej, podmiotem posiadającym legitymację do występowania w sprawie jest tylko i wyłącznie ubezpieczyciel sprawcy szkody. Nie możesz pod żadnych pozorem kierować pozwu wobec ubezpieczyciela, który likwidował szkodę w ramach BLS (jedyny wyjątek, to sprawca i poszkodowany posiadają umowę oc u tego samego ubezpieczyciela). Wynika, to z faktu, że BLS jest tak naprawdę jedynie usługą pośrednictwa. Twój ubezpieczyciel zajmuje się przyjęciem zgłoszenia, szacuje szkodę, wypłaca odszkodowanie, ale na końcu sam występuje do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

Korzyści z likwidacji szkody w ramach BLS

 • Korzystając z BLS Poszkodowany nie musi sprawdzać, gdzie jest ubezpieczony sprawca szkody,
 • celem uzyskania odszkodowania za uszkodzony samochód, Poszkodowany kontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem,
 • Twój ubezpieczyciel przyjmie zgłoszenie, oszacuje wysokość szkody i wypłaci odszkodowanie
 • wypłacone odszkodowanie nie obciąża Twojej polisy OC
 • rozliczenie wypłaconego odszkodowania pozostaje w gestii ubezpieczyciela, to on będzie dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Na koniec warto zaznaczyć, że likwidacja szkody w ramach bezpośredniej likwidacji odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PODOBNE ARTYKUŁY

MASZ PROBLEM Z ODSZKODOWANIEM?

ZOSTAW NUMER ODDZWONIMY DO CIEBIE

REFERENCJE

Miałem ubezpieczenie ac z gwarantowaną sumą ubezpieczenia. Po szkodzie całkowitej ubezpieczyciel nie chciał uznać sumy z polisy. Obniżył wartość pojazdu o około 12 tys. Składałem odwołania, ale to nie pomagało. Dopiero działania firmy Hexa pozwoliły odzyskać pełną wartość, na jaką ubezpieczony był samochód. 

Roman

Warszawa

Polecam serdecznie firmę Hexa Dochodzenie Odszkodowań. Jestem ogromnie zadowolona z uzyskanej kwoty odszkodowania po szkodzie całkowitej. Bardzo dziękuje firmie Hexa za poprowadzenie sprawy na drodze sądowej. Sprawa w 100% zakończona pozytywnie.

Marcin

Płock

Jestem bardzo wdzięczna firmie Hexa za rzetelne i profesjonalne załatwienie sprawy. Dzięki pomocy firmy udało mi się odzyskać odszkodowanie za kradzież samochodu. Ubezpieczyciel pomimo kilku moich odwołań, nie był skory do wypłaty. Po wystąpieniu firmy Hexa zapłacili od razu. Wielkie podziękowania dla całej firmy.

Anna K.

Warszawa

Ubezpieczyciel po szkodzie całkowitej nie chciał wypłacić pełnej sumy ubezpieczenia, pomimo polisy z opcją auto wartość 100%. Firma Hexa załatwiła sprawę szybko i co najważniejsze pozytywnie, uzyskali dla mnie pełną sumę ubezpieczenia. Rzetelne podejście do klienta i przede wszystkim wygrana sprawa. 

Krzysztof J.

Warszawa

Polecam !!!! Moja wizyta u prawników z branży odszkodowań zakończyła się odmową przyjęcia sprawy gdyż stwierdzili, że jest nie do wygrania. Zacząłem poszukiwania pomocy w necie i tak oto trafiłem do firmy Hexa Dochodzenie Odszkodowań. Sprawa zakończona na pierwszej rozprawie na moją korzyść. 

Jacek J.

Warszawa

Jestem bardzo zadowolona z usług firmy Hexa Dochodzenie Odszkodowań, pełen profesjonalizm i super podejście do klienta. Firma ubezpieczeniowa zaniżyła mi kosztorys za uszkodzone auto. Dzięki firmie Hexa uzyskałam dodatkowe odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu. Szczerze polecam!

Joanna

Białobrzegi

Obsługa klientów w firmie Hexa jest na najwyższym poziomie. Ubezpieczyciel nie chciał mi wypłacić odszkodowania za kradzież samochodu. Kombinowali i przeciągali. Po zgłoszeniu sprawy do Hexa  odszkodowanie szybko zostało wypłacone. Firma dokonała również rzetelnej wyceny pojazdu i uzyskane odszkodowanie było wyższe. 

Mateusz

Radom

Dzięki Hexa otrzymałem wyższe odszkodowanie od tego co chciał wypłacić ubezpieczyciel. Ubezpieczyciel po szkodzie całkowitej bardzo zaniżył wartość pojazdu, z pomocą firmy Hexa uzyskałem odszkodowanie, za które mogłem kupić nowy, podobny samochód. Serdeczne podziękowania.

Marcin

Grodzisk

Bardzo polecam. Pracownicy Hexa Dochodzenie Odszkodowań mają bardzo dużą wiedzę dotyczącą szkód kradzieżowych. Ponadto są bardzo mili i pełni empatii. Uzyskałam dodatkowe odszkodowanie po kradzieży auta w kwocie ponad 10.000 zł. w co aż nie mogłam uwierzyć. Super i dziękuję!

Ewa K.

Warka