BLOG

Termin likwidacji szkody z oc oraz autocasco

Wyrok sądu zasądzający odszkodowanie po kradzieży pojazdu

Ubezpieczyciele wykorzystując nieścisłości w umowach kupna pojazdów sprowadzanych z zagranicy często odmawiają wypłaty odszkodowania po kradzieży pojazdu.  Z reguły powołują się na definicję pojazdu nielegalnie wprowadzonego na Polski obszar celny

Odszkodowanie za pojazd zastępczy po kolizji drogowej.

Poniżej treść Uchwały Sądu Najwyższego, która została wydana na wniosek Rzecznika Finansowego dotycząca odszkodowania za pojazd zastępczy. Wniosek o wydanie takiej uchwały został skierowany z uwagi na fakt, że ubezpieczyciele

Przepisy jasno określają w jakim czasie ubezpieczyciel powinien wypłacić należne odszkodowanie. Termin likwidacji szkody określony jest w kodeksie cywilnym i ma zastosowanie do roszczeń zgłaszanych z ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

Przepis kodeksu cywilnego

Art. 817. § 1. Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.

§ 2. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie przewidzianym w § 1.

§ 3. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego niż określone w paragrafach poprzedzających.

Termin likwidacji szkody a orzecznictwo !

Liczne orzecznictwo naszych sądów potwierdza jednoznacznie, że ubezpieczyciel winien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Tylko w wyjątkowych i szczególnych przypadkach termin może ulec wydłużeniu. Jeżeli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po 30 dniach od zawiadomienia o szkodzie ubezpieczonemu należą się odsetki ustawowe za zwłokę, przy czym należy pamiętać, że ubezpieczony musi określić w zgłoszeniu szkody kwotę roszczenia.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 06.07.1999r. sygn. III CKN 315/98

Świadczenia odszkodowawcze zakładu ubezpieczeń są terminowe. Zakład nie pozostaje jednak w opóźnieniu co do kwot nie objętych jego „decyzją”, jeżeli poszkodowany po jej otrzymaniu lub wcześniej nie określi kwotowo swego roszczenia.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 09.06.1995r. sygn. III CZP 69/95

Zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia na rzecz poszkodowanego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli poszkodowany wezwał wcześniej sprawcę wypadku do zapłaty odszkodowania, który jednak świadczenia nie spełnił, wówczas zakład ubezpieczeń dopuszcza się zwłoki od daty tego wezwania – przeczytaj pełną treść wyroku.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.09.2002r, sygn. akt V CKN 1134/00

Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku. Zakład ten bowiem, zgodnie art. 817 k.c., ma obowiązek, po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku, ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, to znaczy aktywnego, samodzielnego wyjaśnienia okoliczności wypadku i wysokości szkody. Nie może obowiązku tego przerzucać na inne podmioty i biernie oczekiwać na wynik postępowania karnego.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.01.2000r. sygn. III CKN 1105/98 

Po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku zakład ubezpieczeń obowiązany jest do ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności oraz do zbadania okoliczności dotyczących wysokości szkody. Tego obowiązku, należącego do istoty działalności ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel nie może przerzucić na inne podmioty. W szczególności nie może on biernie odczekiwać na wynik postępowania karnego dotyczącego zdarzenia wywołującego odpowiedzialność ubezpieczeniową, a jeżeli tak postąpi, to narazi się na odpowiedzialność wobec wierzyciela za zwłokę w wykonaniu zobowiązania – przeczytaj pełną treść wyroku.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 08.08.2001r. sygn. I CKN 18/99 

Określenie terminu spełnienia świadczenia (termin likwidacji szkody) w rozumieniu art. 817 § 2 k.c., może nastąpić przy wykorzystaniu ustaleń dokonanych w sprawie karnej, jeżeli w toczącym się bez opóźnień postępowaniu likwidacyjnym nie jest możliwe wyjaśnienie wcześniej okoliczności koniecznych do przyjęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wyliczenie wysokości świadczenia – pełna treść wyroku.

MASZ PYTANIE

ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY

DOŚWIADCZENIE

15 lat na rynku

SKUTECZNOŚĆ

Setki wygranych spraw

PRZEJRZYSTOŚĆ

Proste zasady współpracy

WYNAGRODZENIE

Płacisz tylko po wygraniu

REFERENCJE
ZADOWOLENI KLIENCI

ZAPYTAJ O ODSZKODOWANIE